Coto? Pročto?
Celý den přednášek a panelových diskuzí Email Restart 2024 začal prezentací výsledků výzkumu o míře využívání AI v e-mailingu, kterou prošel keynote speaker letošního ročníku Lukáš Balek. Každý z řečníků měl omezený čas – 30 minut, což pomáhalo udržet pozornost a oživit průběh konference. Na druhou stranu zase nebylo možné jít do příliš velkého detailu.
Lukáš Balek zahájil výzkumem o míře zapojení AI do e-mailingu. Používal při něm kvantitativní metodu na vzorku větším než 100 respondentů z řad marketingových agentur a freelancerů, kteří odpovídali na jednotlivé body dle oblastí na škále od „AI nepoužíváme vůbec“ až po „Vše řídí AI“.
Mezi výsledky vyšlo najevo, že u složitějších úkonů, tedy typicky vymýšlení strategie mailingu a výběru cílové skupiny, marketéři umělé inteligenci ještě nevěří. Naopak v oblasti obsahu už marketéři přiznávali silné zapojení AI.
První případovou studii dne uvedl CMO Petr Miklík z olomouckého e-shopu Grizly. Ten nás ve svém příspěvku seznámil s jejich přístupem k e-mailingu, hlavní KPI’s a některé z návštěvníků i dalších přednášejících udivil tím, že při vyhodnocování nepoužívají GA4, které jim připadá příliš nepřesné, ale nástroj Roivenue. Dále popisoval zkušenosti s mailingem z různých trhů (Grizly působí celkem na pěti evropských trzích) a uvedl několik vtipných postřehů, například, že na Slovensku skvěle funguje benefit dopravy zdarma.
Po Grizly si slovo vzal Ondřej Kužílek z Webscale, který víceméně prošel veškeré nutné základy, které k e-mailingu patří. Jak o hromadných rozesílkách uvažovat, kdy a jak začít používat automatizace.
Úvodní pásmo ukončila Štěpánka Lebedová ze seznam.cz, která v dialogu s Lukášem Balkem shrnula základní pravidla toho, jak vůbec doručit e-mail do schránky (technická specifika, spam filtry, spam skóre, problematická slova apod.) a co ovlivňuje jejich přijetí, na jakých principech fungují a jakým způsobem se e-maily třídí do kategorií Doručená, Hromadná a Spam.
Téma analytiky představil Jan Tichý z pořádající agentury Taste. Podle něj je nejdůležitější odpovědět si na otázku, co přesně od mailingu chceme a jaké metriky použít k vyhodnocení a následně využít ke svému rozhodnutí, jak pokračovat dál. Tichý upozorňoval na velkou potřebu úpravy předpřipravených šablon automatizací. Každý e-mail marketér by podle něj měl automatizace nastavovat na míru tomu, co vyčte z dat. Pro velké e-shopy by podle něj měla být denním chlebem pečlivá práce s kohortními tabulkami a jít po datovém signálu.
Dalším z řečníků byl Adam Pýcha z Knihy Dobrovský, který uvedl case study o jejich mailingu. Mluvil o tom, že za celý uplynulý rok museli změnit pohled na e-mailing a především na automatizace. Podle něj měli v lednu 2023 15% úspěšnost automatizací, v prosinci už 60% a popisoval, jakým způsobem k tomu došli. Obhajoval také plošné rozesílky a dal velmi silné argumenty, proč to v Knihy Dobrovský funguje. Pochlubil se také nedávným úspěchem, kdy s románem Čtvrté křídlo díky včasnému mailingu a rychlému zalistování obsáhli 100 % českého trhu s touto knihou.
Case study o e-mailingu prostřednictvím Targita pro Zoot s námi prošli Jan Baštýř a Jaroslav Kaucký. Jejich příspěvek byl o tom, jak s Targitem ladili e-mailovou komunikaci na základě person, které odrážely nové značky v nabídce jednoho z největších fashion e-shopů v ČR.
V panelové diskuzi o tom, jak to bude s AI v marketingu letos? pak Lukáš Balek, Adam Pýcha, Jan Makovička a Jan Baštýř rozebírali, které všechny profese a jaké činnosti dokáže v oblasti marketingu AI výhledově nahradit. Jejich výhled byl vcelku optimisticky znějící pro seniornější marketéry, podle nich je reálné, že by AI dokázala výhledově zastat řadu juniorních operací a pozic. I přesto podle nich však bude potřeba silný dohled zkušeného markeťáka.
Potřebujete poradit? Pudeto je tu, aby vám pomohlo s vaším online marketingem.
Mohlo by vás zajímat
Toggle 1
Toggle 2
Rukunato
Jestli zvládneme zvýšit tržby i vám? Pojďme se nezávazně potkat a zjistit to.